top of page
Пошук
 • Фото автораМарина Турівна

Безкоштовне навчання в Польщі для українців

Оновлено: 2 трав.Безкоштовне навчання в Польщі в Ягеллонському університеті

У сучасному світі, коли освіта є ключем до успіху, можливість отримати вищу освіту без фінансового тягаря стає реальністю для багатьох українців. Серед численних країн, які пропонують безкоштовне навчання, Польща стає особливо привабливою альтернативою для молоді після закінчення школи. У цій статті ми розглянемо, чому безкоштовне навчання в Польщі є вигідним вибором для українців та яким чином це може змінити їхнє майбутнє.


Війна змусила багатьох українців шукати кращого життя за кордоном. Польща, будучи сусідньою країною, стала притулком для мільйонів людей, які рятуються від бойових дій. Серед них чимало молоді, яка прагне здобути якісну освіту та розпочати нове життя.


Безкоштовне навчання в Польщі – це реальна можливість для українців:


 1. Здобути європейський диплом, який визнається у всьому світі.

 2. Навчатися польською або англійською мовою, що розширить ваші кар'єрні можливості.

 3. Отримати доступ до сучасних методів навчання та інноваційних технологій.

 4. Познайомитися з новою культурою та знайти друзів з усього світу.


Сучасна реальність виглядає так, що Польща стає однією з перших країн, яка активно пропагує концепцію безкоштовної освіти для іноземців, зокрема для українських студентів. Згідно з даними на 2024 рік, польські навчальні заклади пропонують безкоштовне навчання після 9 та 11 класів, відкриваючи широкі можливості для здобуття вищої освіти.


Які можливості для безкоштовного навчання доступні українцям?


1. Державні університети:


 • Більшість польських державних університетів пропонують безкоштовне навчання для українців, які мають Карту поляка або статус біженця.

 • Навчання польською потребує знання мови на рівні не нижче B1.

 • Вступ на англомовні програми зазвичай передбачає складання іспиту на знання англійської мови (IELTS, TOEFL). Навчання англійською переважно на платній основі.


2. Стипендії:


 • Існує багато стипендійних програм, які пропонують безкоштовне навчання в Польщі для українців.

 • Стипендії можуть надаватися урядом Польщі, польськими університетами, міжнародними організаціями, благодійними фондами.

 • Для отримання стипендії необхідно відповідати певним вимогам, які зазвичай включають високу успішність, знання мови, мотиваційний лист та рекомендаційні листи.


3. Програми обміну:


 • Програми обміну дають можливість українським студентам навчатися в польських університетах протягом одного семестру або року.

 • Навчання за програмами обміну зазвичай безкоштовне.

 • Для участі в програмі обміну необхідно бути студентом українського університету.У всіх державних навчальних закладах середньої освіти в Польщі іноземцям надається можливість навчатися абсолютно безкоштовно. Національна приналежність не має значення, тож будь-який українець із свідоцтвом про повну середню освіту та підтвердженим рівнем володіння польською мовою на рівні В1 може подати заяву на безоплатне навчання у технікумах та ліцеях Польщі. Єдиним обмеженням є вік: можливість подання документів для вступу до польського коледжу доступна лише до досягнення 18 років. Процес навчання в технікумах та ліцеях не тільки допомагає учням здобувати знання, але й дозволяє їм адаптуватися до нового оточення, краще розуміти можливості місцевих університетів та успішно вивчати польську мову. Все це наближає їх до реалізації мрії про безкоштовну вищу освіту в університетах Польщі.


 • Українські школярі після 9 класу можуть вступити до польських ліцеїв, технікумів або коледжів.

 • Навчання в цих закладах також безкоштовне.

 • Для вступу необхідно мати атестат про неповну середню освіту та знання польської мови.


5. Безкоштовне навчання в Польщі після 11 класу:


 • Українські випускники можуть вступити до польських університетів після 11 класу.

 • Вступ здійснюється на конкурсній основі.

 • Для вступу необхідно мати атестат про середню освіту, сертифікат про знання польської або англійської мови, а також пройти співбесіду.


Карта Поляка і можливості безоплатного здобуття освітиВроцлавський університет головна будівля біля Одри

Карта Поляка надає можливість отримати безкоштовну освіту в Польщі, але не гарантує прийому до навчального закладу. Іноземці, що мають Карту Поляка, мають можливість вступити до польських університетів на рівних з польськими громадянами. Це передбачає проходження конкурсного відбору, а також можливість отримати безкоштовну освіту тільки в державних університетах та тільки на польській мові. Деякі університети можуть надавати знижку до 30% на навчання тим власникам Карти Поляка, які обирають контрактну форму навчання. Для отримання Карти Поляка необхідно підтвердити свою національну приналежність до польської культури, мати польське походження, володіти мовою та вважати її рідною, а також мати знання історії та культури Польщі. Інший спосіб отримання цього документу - активна участь у діяльності, спрямованій на розвиток польської мови та культури протягом не менше ніж 3 років, що повинна бути підтверджена польською організацією.


Карта сталого побиту і навчання


Карту сталого побиту можуть отримати українці, які проживають у Польщі принаймні 5 років з картою тимчасового побиту або мають польське коріння. Документ видається губернаторами міст, підтверджує законність перебування на території Польщі і, що найважливіше для українських випускників, — надає право на безкоштовне навчання в державних університетах Польщі. Аналогічно до Карти Поляка, карта сталого побиту надає право, але не гарантує вступ. Українські абітурієнти конкурують на рівних умовах з поляками. Вид на проживання в будь-якій країні ЄС надає ті ж права щодо безкоштовного навчання в Польщі, що й карта побиту.


Чи потрібно знати польську мову для вступу на безкоштовне?Варшавський університет

У 2020 році були введені інновації в польському законодавстві щодо освіти. Одним з приємних нововведень для іноземців стала можливість отримання безкоштовної освіти в Польщі для тих, хто володіє підтвердженими навичками володіння польською мовою на рівні С1. Ми пропонуємо курси польської мови онлайн, аби ви могли підтягнути мову до потрібного рівня або опанувати з нуля.


Як визначити належний рівень мовної компетенції? Тут важливо мати знання мови не тільки на рівні носіїв: вміти вільно висловлювати свої думки, знаходити потрібні слова у будь-яких ситуаціях, розуміти діловий та неформальний стилі, використовувати правильні граматичні конструкції та розуміти суть тривалих виступів.


Підтвердженням володіння мовою є лише сертифікат, який видавати може тільки Державна комісія. Щороку іспити для отримання сертифікату проходять у кількох польських, українських, німецьких та італійських містах. Перелік ліцензованих установ, які мають право проводити іспити, часто змінюється, що призводить до змін і місць їх проведення. Сам іспит є платним і коштує 180 євро. У випадку успішної здачі іспиту доведеться додатково оплатити вартість сертифікату (20 євро). У разі невдалого екзамену кошти не повертаються.


Pesel UKR та безкоштовне навчання за кордоном для українців біженців


Отримавши тимчасовий захист на території Польщі для українських біженців після 24.02.2022 року і отримавши pesel UKR, кандидати мають можливість подати заяву на безкоштовне навчання в державних університетах Польщі протягом чинності закону про тимчасовий прихисток українських біженців. Ця можливість стосується лише університетів державної форми власності, де викладання здійснюється польською мовою. Деякі кандидати, які мають pesel UKR, можуть також розраховувати на знижку при виборі англомовної програми.


Зазначимо, що безкоштовне місце не надається автоматично. Кандидатам слід пройти конкурсний відбір. Вступні випробування різняться від університету до університету, більшість з них включає перевірку рівня володіння польською мовою та аналіз оцінок у ваших атестатах і результатів ЗНО/НМТ (наприклад, Лодзький Університет, Краківський Економічний та інші). Деякі ВНЗ навіть проводять кваліфікаційні співбесіди для абітурієнтів (Ягеллонський Університет, Вроцлавський Університет).


Переваги безкоштовного навчання в Польщі:


 1. Доступність: можливість отримати якісну освіту без значних фінансових затрат.

 2. Якість: польські університети мають високий рівень освіти та визнаються у всьому світі.

 3. Можливості: можливість працевлаштування в Європі, продовження навчання в магістратурі та аспірантурі.


Недоліки безкоштовного навчання в Польщі:


 1. Конкуренція: високий конкурс на вступ до популярних університетів та програм на безкоштовне навчання.

 2. Мовний бар'єр: необхідність вивчення польської мови на достатньому рівні для навчання та життя в країні. Як варіант можуть бути англомовні програми, але вони усі платні.

 3. Адаптація: необхідність адаптуватися до нової культури, системи освіти та способу життя.

 4. Вартість проживання: хоча навчання може бути безкоштовним, потрібно враховувати витрати на проживання (350-1200 євро на місяць), харчування (в середньому 100-300 євро на місяць), транспорт (20-50 євро/міс.), медичне страхування (50 євро на рік) тощо.


Ця стаття є загальним оглядом та не замінює консультації від експертів з навчання за кордоном Платформи знань Глобус. Інформація щодо можливостей безкоштовної освіти в Польщі може змінюватися і оновлюватися у цій статті. Рекомендуємо звернутися до нас для отримання актуальної та детальної інформації.

1 999 переглядів

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page