GLOBUS
Університети Польщі для українців
Ви думаєте про навчання за кордоном? Для цього не обов'язково мандрувати світом: сусідня з Україною Польща пропонує широкий вибір освітніх програм і привабливих університетів, заради яких варто зробити невеликий переїзд. Пропонуємо вашій увазі огляд того, що може запропонувати Польща у сфері вищої освіти майбутнім студентам.
Вступ на навчання в Польщі
Якщо ви хочете навчатися в Польщі, вам також потрібен документ про загальну середню освіту ("Świadectwo dojrzałości"). Маючи український атестат зрілості, ви, безумовно, маєте право на навчання. Для цього вам потрібно буде перекласти ваш атестат зрілості або диплом про останню освіту на польську мову — присяжний переклад, зареєстрованим і сертифікованим перекладачем. Тільки тоді його можна буде легко подавати в будь-який університет Польщі.
ВНЗ Польщі
Державні або фінансовані державою університети, як правило, знаходяться під контролем Міністерства науки і вищої освіти. До них належать 19 університетів, 23 технічні університети, 5 університетів економіки, 12 медичних ВНЗ і 18 вищих навчальних закладів мистецтв, театру і музики, а також велика кількість інших вищих навчальних закладів, загальна кількість яких становить 390 (132 державних і 258 приватних).
На додаток до державної системи вищої освіти, з 1990 року з'явився значний недержавний сектор вищої освіти. Зараз налічується 302 приватних вищих навчальних заклади, хоча більшість з них обмежуються спеціалізаціями в галузі бізнесу та економіки. Кілька недержавних університетів, безумовно, можна зарахувати до найкращих університетів країни.
Забезпечення якості університетів та навчальних програм забезпечується державною акредитаційною комісією. Окрім університетів та інститутів, підпорядкованих міністерствам, дослідження проводяться в Польській академії наук (PAN).
Система навчання в польських університетах
Навчальний рік поділяється на два семестри. Зимовий семестр починається 1 жовтня і закінчується на початку/середині лютого. Літній семестр починається в середині лютого і закінчується в червні. Як правило, студенти повинні починати навчання на початку зимового семестру.
Навчання в Польщі чітко організоване. Наразі завершено перехід навчальних програм на бакалаврські (6 семестрів) та магістерські (4 семестри). Виняток становлять право та медицина.
Навчання на медичних спеціальностях, яке триває шість років, завершується присвоєнням вченого ступеня лікаря (lekarz).
На рівні аспірантури після успішного складання іспитів та подання наукових робіт можуть бути присвоєні вчені звання Doktor (Dr.) (доктор) і Doktor habil (габілітований доктор, в Україні відповідник доктор наук).
Зростає кількість англомовних освітніх програм.
Інформацію з питань, пов'язаних з визнанням академічних досягнень, наукових ступенів і вчених звань, ви можете заздалегідь знайти в наших порадах.
Мовні вимоги в університетах Польщі
Ще до початку навчального візиту необхідно перевірити рівень володіння польською мовою, щоб мати достатній словниковий запас технічних термінів для безперешкодної участі в навчальному процесі. Хоча мовні іспити не є обов'язковими, достатній рівень володіння польською мовою є обов'язковим.
Одним із варіантів вивчення польської мови є наші курси польської мови онлайн.
Візи, дозвіл на роботу, проживання, вартість життя – все це слід добре вивчити перед перебуванням за кордоном. Інформація, зібрана тут, допоможе вам підготуватися до навчання у ВНЗ Польщі. В будь-якому разі спеціалісти Платформи знань Глобус з радістю вас проконсультують.
Англомовні навчальні програми польських ВНЗ
Навчання в Польщі можливе не лише польською мовою, але й дедалі частіше англійською. Ці англомовні програми стають все більш популярними. Університети пропонують ряд подвійних магістерських програм у співпраці з міжнародними університетами. Вираженням зростаючого об'єднання Європи є дослідження, присвячені міжнародній і, особливо, європейській політиці.
Вартість навчання в Польщі
Іноземні громадяни, які мають карту поляка, або державний сертифікат знання польської мови на рівень С1, звільнені від плати за навчання у державних університетах. З іншого боку, англомовні навчальні програми вимагають щорічної оплати в розмірі від 4000 до 10000 євро для всіх студентів. Приватні університети також встановлюють власну плату за навчання, тому витрати можуть варіюватися від 1000 до 12000 євро на рік, залежно від освітньої програми (бакалавр, магістр, MBA тощо).
У порівнянні з Україною, вартість проживання в Польщі в залежності від міста, як правило, така сама або трохи вище. Ви можете проживати в гуртожитку (що дуже фінансово вигідно) або орендувати кімнату або квартиру. Залежно від регіону, міста та індивідуального стилю життя, ви також можете вибрати альтернативні варіанти, такі як приймаючі сім'ї, спільна оренда квартири або окремі квартири. Продукти харчування та квитки на громадський транспорт також порівняно дешевші, тому тут вам не потрібно надто хвилюватися.
Необхідні документи до вступу в університети Польщі
1
Національний та закордонний паспорт
2
Ідентифікаційний код
3
Свідоцтво про народження
4
Документи про освіту (свідоцтво про повну загальну середню освіту і додаток до нього, диплом про вищу освіту)
5
Медична довідка
6
Фото (6 штук 3.5х4.5 см та електронний варіант)
7
Сертифікат про знання мови польської або англійської
8
Копія паспорту та ідентифікаційного коду батьків неповнолітніх студентів
Перебування у Польщі та студентська віза
Громадяни України, звичайно, можуть в'їхати до Польщі з туристичною метою в будь-який час. Однак, оскільки навчання, як відомо, займає більше часу, дозвіл на тимчасове проживання у вигляді студентської візи слід подавати. Громадяни країн, які не є членами ЄС, з іншого боку, зобов'язані подати заяву на отримання студентської візи перед в'їздом в країну, що необхідно зробити в польському консульстві або посольстві країни, в якій ви маєте постійне місце проживання. Серед іншого, ви повинні бути в змозі довести, що у вас є достатньо коштів для перебування в країні.
Якщо ви хочете продовжити свою студентську візу, ви повинні знову звернутися до органів влади принаймні за 45 днів до закінчення терміну дії вашої поточної візи і подати заяву на її продовження. Процедура отримання студентської візи, як правило, досить проста, якщо ви вчасно подасте необхідні документи.
Університети Польщі для українців
У всі університети Польщі можна вступити студенту з України, проте сподіватися на стипендії, знижки та відносно спрощений вступ можна лише, обираючи приватні навчальні заклади. Це через те, що саме вони активно працюють над залученням іноземних студентів і мають широкий спектр пропозицій для абітурієнтів з України.
Безкоштовні університети в Польщі для українців
У Польщі державні університети пропонують українським студентам можливість навчатися безкоштовно, якщо вони мають картку поляка або мають високий рівень володіння польською мовою — C1. Картка поляка є офіційним документом, що підтверджує національну належність до польського народу. Однак отримати її можуть лише ті, хто може достовірно довести своє польське походження. Таким чином, власниками картки можуть стати особи польського походження та їх нащадки, які проживають у Східній Європі. Також усі іноземці, які отримали сертифікат від Державної комісії з сертифікації знань польської мови на рівні С1, можуть подаватися на безкоштовну освіту у будь-якому державному університеті.
Часто польські університети анонсують різноманітні конкурси, де переможці мають можливість навчатися безкоштовно або отримувати стипендію, що відшкодовує значну частину витрат на освіту та проживання.
Також існують можливості безкоштовного навчання за програмами сприяння з боку Європейського Союзу. ЄС регулярно надає фінансування університетам для підготовки фахівців, які є особливо затребуваними на ринку праці. Університети в Польщі пропонують українським студентам знижки на навчання до 50%. Існує кілька способів отримання таких знижок, починаючи від акційних пропозицій від університетів і закінчуючи знижками для тих, хто має високі бали з профільних предметів або успішно завершує перший курс з високими досягненнями.
Державні університети Польщі для українців
-
Варшавський Університет
-
Варшавська Політехніка
-
Варшавська Школа Економіки (SGH)
-
Академія фізичного виховання в Варшаві
-
Академія фізичного виховання в Кракові
-
Опольський Університет
-
Опольська Політехніка
-
Ченстоховська Політехніка
-
Сілезький Університет
-
Сілезька Політехніка
-
Університет Сільського Господарства у Варшаві
-
Університет Миколая Коперника в Торуні
-
Вроцлавський Медичний Університет
-
Вроцлавська Політехніка
-
Вроцлавський Природничий Університет
-
Вроцлавський Економічний Університет
-
Академія фізичного виховання у Вроцлаві
-
Вроцлавський Університет
-
Гданська Політехніка
-
Гданський Університет
-
Щецинський Університет
-
Західнопоморський Технологічний Університет
-
Університет Образотворчих Мистецтв у Познані
-
Люблінський Католицький Університет
-
Познанський Економічний Університет
-
Познанська Політехніка
-
Університет ім. Адама Міцкевича у Познані
-
Морський Університет у Гдині
-
Лодзька Політехніка
-
Лодзький Державний Університет
-
Університет Марії Кюрі-Складовської у Любліні
-
Державний Університет Люблінська Політехніка
Приватні польські університети
У Польщі багато вищих навчальних закладів, що відрізняються оптимальним співвідношенням ціни та якості, і, як правило, вони є приватними, наприклад:
-
Університет Нижньої Сілезії у Вроцлаві
-
Університет SWPS у Вроцлаві
-
Університет SWPS у Варшаві
-
Університет Сівітас у Варшаві
-
Академія Фінансів та Бізнесу Вістула у Варшаві
-
Університет Лазарського у Варшаві
-
Польсько-Японська Академія у Варшаві
-
Академія Леона Козьмінського у Варшаві
-
Університет Банківської Справи у Вроцлаві (Merito)
-
Польсько-Японська Академія у Гданську
-
Університет Банківської Справи у Гданську
-
Гуманітарно-Економічна Академія в Лодзі
-
Гуманітарно-Економічна Академія в Варшаві
-
Університет Да Вінчі в Познані
-
Академія Прикладних Наук ім. Вінцента Поля в Любліні
У якому місті Польщі краще вчитися?
Дані статистики показують, що найвигіднішими для українських студентів є міста на заході Польщі та столиця країни. Щоб отримати найкращі результати від навчання та забезпечити собі перспективне майбутнє, розгляньте Краків, Вроцлав, Лодзь, Варшаву або Познань. Ці населені пункти є важливими центрами у багатьох галузях, таких як наука, бізнес, підприємництво, інновації, інвестиції, технологічні досягнення, логістика та інші.
Короткі поради, як обрати університет в Польщі:
-
Ознайомитися з рейтингами ВНЗ. Окремо продивитися рейтинги по бажаній спеціальності в різних ВНЗ Польщі. Польський фонд Perspektywy щороку формує рейтинги. Серед міжнародних рейтингів вартими уваги є QS World University Rankings та The Times Higher Education World University Rankings.
-
Форма власності (державні або приватні університети Польщі).
-
Вартість навчання (для прикладу, в державних вищих навчальних закладах є можливість навчатися безкоштовно за певних умов).
-
Мова навчання. За замовчуванням, мовою викладання є польська. Якщо не знаєте польську, можна розглянути англомовні навчальні програми.
-
Додаткові можливості як то програми обміну та подвійні дипломи.
Переваги та недоліки навчання в польських університетах
Навчання в Польщі має ту перевагу, що, на відміну від більшості країн, вам не потрібно платити за навчання більше, ніж у ВНЗ України. Для студентів з України Польща також має перевагу географічної та мовної близькості. Це означає, що ви можете подорожувати туди і назад між двома країнами з невеликими витратами часу і коштів.
Недоліком навчання в Польщі є те, що більшість навчальних програм все ще викладаються польською мовою. Тому ви повинні добре знати польську мову. Крім того, навчальні програми в польських університетах дуже жорсткі. У вас є лише кілька варіантів, щоб вибрати улюблені предмети.
Розгляньмо разом, як вступити до Польщі за програмою Платформи знань Глобус:
-
Заплануйте свій перший візит до офісу Платформи знань Глобус або подзвоніть для отримання безкоштовної консультації. Тут на вас чекає профорієнтаційна бесіда, розрахунок оптимального бюджету, поради щодо витрат на проживання і харчування, детальна інформація про особливості навчання та проживання в Польщі, а також відповіді на всі запитання.
-
Підготуйте перший пакет документів, необхідних для вступу (перелік подано вище).
-
Узгодьте подачу документів до Платформи знань Глобус зручним вам способом та підпишіть договір.
-
До 25 червня подайте атестат з додатком, отримайте відповідні документи про зарахування в університет та студентську візу, вирушайте на навчання під нашим супроводом.
Сподіваємося, що ці кроки допоможуть вам вступити до польського університету за програмою Платформи знань Глобус. Якщо виникнуть питання, не соромтеся звертатися до нас!
Цікавить навчання в університетах Польщі?
Команда Платформи знань Глобус з радістю надасть безкоштовну консультацію. Дзвоніть або залиште повідомлення нижче.